O produktech

Slizká terapie: Extrakt ze šneků léčí a omlazuje pokožku

Pre záhradníkov sú úhlavným nepriateľom, pre gurmánov vynikajúcou pochúťkou. V japonských salónoch krásy našli pre ne iné využitie. Klzké živočíchy vám priložia na tvár. Stačí, aby ste zaplatili v prepočte okolo osemdesiat eur a vydržali päť minút. Odmenou vám bude vyhladená a omladená pokožka.

STARÝ RECEPT

Výstrednosťou chcú kozmetické salóny upútať zákazníkov, ale myšlienka, že slimačí sliz blahodarne vplýva na pokožku, nie je nezmyselná. No ani nová. Už Hippokrates ho miešal s kyslým mliekom ako dobrý prostriedok na hojenie kožných zápalov. Výraznejšie si liečivé účinky slizu všimli čilskí farmári, ktorí pracovali na slimačích farmách.

Drobné rany, popáleniny a odreniny na rukách sa im pri zbere živočíchov hojili oveľa rýchlejšie. Madridský onkológ Rafael Abad Iglesias pred štyridsiatimi rokmi postrehol, že ranky, ktoré sa pri rádioterapii objavovali na koži testovaných slimákov, sa rýchlo hoja. Potvrdil tiež, že v strese produkujú látku, ktorá má liečivé účinky aj na ľudskú pokožku.

NA JAZVY, RANY AJ NA AKNÉ

Slimačia kozmetika zažíva boom. Holdujú jej aj známe celebrity, napríklad Katie Holmesová. Luxusnejšie krémy, séra a masky, ktoré sa vyrábajú v Čile a v Južnej Kórei, obsahujú štyridsať až osemdesiat percent slimačieho filtrátu.

Cenovo dostupnejšie výrobky majú zväčša len desať až pätnásť percent účinnej látky. Podľa štúdií, ktoré si objednali kozmetické firmy, má sekrét pílingový efekt, zjemňuje vrásky, rýchlejšie regeneruje a hojí popraskanú kožu, drobné ranky, upokojuje zápalové ložiská, podráždenú a začervenanú kožu pri ekzémoch, zapareninách aj pri spáleninách od slnka. Zmierňuje tvorbu pooperačných a keloidných jaziev a strií, ktoré majú zatiaľ ešte len červené a ružovkasté zafarbenie. Používa sa aj pri liečbe ľahších foriem akné.

ODOLNÉ

„Pri práci sa nevyhneme poraneniam na rukách. Vždy sa nám však rýchlo zahoja. Staršie jazvičky sa vyhladia, popraskaná koža sa zjemní.“

Dôvodom je podľa neho skutočnosť, že ľudská koža je podobná tej slimačej. Nielen vizuálne, ale aj zložením. „Výskumy dokázali, že slimačí extrakt pôsobí hojivo, antibakteriálne, antioxidačne. Koža slimákov obsahuje veľa kolagénu a elastínu, ktoré sa viažu na vodu. Noha, na ktorej sa pohybujú, je vystavená množstvu agresívnych vplyvov prostredia. Ak sa naruší integrita ich pokožky, spúšťajú regeneračný mechanizmus. Vylučujú na povrch látky, ktoré eliminujú baktérie, plesne, parazity a niektoré chemické látky nahromadené ľudskou činnosťou. Prežívajú vďaka skvelému imunitnému systému, inak by sme ich už dávno vyhubili.“

Odpudzuje vás už len predstava slimačieho slizu? Nemajte obavy, na kozmetické účely sa nepoužíva typická lepkavá látka, ktorú tieto klzké živočíchy zanechávajú za sebou pri plazení. Do krémov sa pridáva sekrét, ktorý vypúšťajú, keď sa zľaknú a v sebaobrane sa stiahnu dovnútra.

„Získať ho je technologicky zložitý a prácny postup. Najmä preto, lebo chceme konať šetrne a záleží nám na tom, aby slimáky neboli vystresované a zdravotne poškodzované.“ Na zvolenskej farme chovajú výlučne slimáka jedlého veľkého, ktorý žije voľne len v severnej Afrike a veľmi sa podobá nášmu slimákovi záhradnému.

AJ VAJÍČKA

Pred odberom extraktu chovatelia umyjú slimáky prírodným dezinfekčným roztokom a surový extrakt zbavia prípadných nečistôt. „Pred prepravou ho nemusíme nijako upravovať, je stabilný a odolný,“ pochvaľuje si Marián Zelieska.

Potom putuje na finálne spracovanie do kozmetických laboratórií. Tu sa z neho pripravuje filtrát, ktorý sa pridáva do krémov. Do niektorých výrobkov sa pridávajú aj slimačie vajíčka, ktoré obsahujú elastín viazaný na vysoký obsah vody vrátane enzymatických látok a vitamínov.

Čo obsahuje?

  • Kolagén a elastín – nerozpustné bielkoviny, hlavné zložky spojovacieho tkaniva ľudskej kože. Kolagén v podobe vláken tvorí dvadsaťpäť až tridsať percent všetkých proteínov v tele cicavcov. Elastín je základnou zložkou niektorých typov väziva a nachádza sa v medzibunkovom priestore rôznych živočíchov, človeka nevynímajúc. Názov je odvodený od jeho elastických vlastností, teda pružnosti.
  • Fibronektín – rozpustný aj nerozpustný, vyskytuje sa na povrchu bunkových membrán, v medzibunkovej hmote a voľne v tekutinách ľudského tkaniva. Môže sa viazať na iné biomolekuly prítomné v organizme, ako je kolagén, fibrín, heparín, DNA. Vďaka tomu má množstvo funkcií, napríklad umožňuje priľnavosť buniek, hojenie rán, ale aj vývoj a špecifikáciu jednotlivých buniek. Nerozpustný fibronektín vyrábajú bunky fibroplasty.
  • Alantoín – zlúčeninu na báze močoviny, má výrazné regeneračné účinky.
  • Kyselinu glykolovú – vyskytuje sa aj v cukrovej trstine či v ovocí s vyšším obsahom cukru, má pílingoý účinok, odstraňuje odumreté bunky.
  • Kyselinu hyalurónovú – prirodzenú súčasť väziva, viaže vodu v pokožke, zvlhčuje ju, zjemňuje, revitalizuje.